آ خا له
اینجا گلپایگان

                   

آخرین روز سال بوی نفت میده ولی به قول یکی از دوستان دیگه نفتی وجود نداره که اگه دستامون رنگی بشه بتونیم با اون پاکش کنیم . مطلب ۲۹ اسفند امسال را  آنچه در گذشته نه چندان دور گریبان حالمان بود خاطره نویسی میکنم حالا معلوم نیست فلسفه تلاشهای مرحوم دکتر مصدق برا ملی کردن صنعت نفت چی بود؟ شاید در پایان مطلب به یه نتیجه برسیم
توی تصویر بالا یه تابلو می بینید که شاید تو انگلیس طراحی و ساخته شده و منم هر سال اینو به عنوان تابلوی مناسبت قرارش میدم ..اصل  این تابلو ی فلزی را هم اکنون به عنوان یک سند استعماری نزد خود نگه داشتم .امسال ۲ وسیله نفت سوز کنارش گذاشتم تا بگم سالهای پیش همه مردم شهرمون اینگونه زندگی میکردند . یه لمپا (لامپا) و یه فانوس توی تمام خونه ها بود  لمپا را، همزمان ۳ تا کار ازش میکشیدند . روشنایی ، پخت و پز و گرمایش  ، سه واژه ساده که امروزه برا شون عظیم ترین منابع ذخیره انرژی ایران توسط ۷۰ و چند میلیون نفر به راحتی از بین میرود و جایگزینی برا اون نیست . یک سه پایه فلزی روی لمپا قرار میدادند و دیگوله آبگوشت در بالا میجوشید و از حرارت آن برای گرم کردن و از نورش برا روشنایی اتاق استفاده میکردند . زمستون و تابستون این وسیله با مصرف بسیار کمش افراد خانواده   را دور هم جمع میکرد . توی شبهای تابستون ، فانوس ، روشنایی میراب بود برای  گرفتن آب در مزارع .  توی  هر خونه چراغ توری هم وجود داشت که فقط در ایامی خاص از اون استفاده میکردند .. در کشور ما هنوز هم بعد از هدفمندی یارانه ها و اجرای خراب و بی سر وته آن نتوانست مردم را متقاعد کنه که صرفه جویی و قناعت تنها راه مبارزه به وابستگی است و رفاه همیشگی و فراغت از دغدغه آینده گان در گرو این دو موضوع است . هنوز هم شلاق یارانه های نقدی بر گرده طبقه ضعیف فرود می آید چرا که در برابر وجهی که به حساب آنان واریز میشود تاوان سنگین مصرف انرژی طبقات مرفه از کیسه اینان بیرون می آید . هنوز هم بنزین از آب معدنی ارزانتر است  و مصرف کننده اصلی آن مرفهین هستند و هیچ ملاحظه ای برای درست مصرف کردن وجود ندارد . هنوز قیمت آرد از گندم ارزانتر است و البته خریدار اصلی این قوت مبلغ واقعی را به کشاورز پرداخت نمی کند تا زمینه کشت این محصول استراتژیک باشد و معلوم نیست که هدف چه بود؟ اغلب خود مجریان نیز از اینکه به اینجا رسیده اند سر در گم هستند . اما بودند کسانیکه از اول با سیاست متفکرانه خدمات ارزشمندی را به این مردم کردند  
 واقعا ما کجا قرار داشتیم ؟ با این وضع مصرف بی رویه انرژی  به کجا می رسیم و تکلیف آیندگان چه می شود ؟.. راستی مصدق چرا  به فکر نفت بود و این کارو کرد ؟
برای ادای وظیفه قسمتی از سخنان مرحوم دکتر معظمی نماینده وقت گلپایگان در مجلس شورای ملی و یار دکتر مصدق در این امر مهم را پی نویس میکنم

 در آخرين روزهاي مجلس پانزدهم  ، هنگامي که دولت ساعد مراغه اي  لايحه قرار داد الحاقي نفت را به مجلس تسليم کرد با اين اميد که نمايندگان با توجه به کمي وقت آن را هر چه زودتر تصويب کنند ، حسين مکي به عنوان مخالف شروع به صحبت کرد . نطق مکي چند جلسه به طول انجاميد و تاريخ پايان دوره پانزدهم قانونگذاري نزديک مي شد . روز دوم مرداد 1328 سردار فاخر حکمت رئيس مجلس در اثر فشار اکثريت تصميم گرفت موضوع ادامه نطق مکي را به راي مجلس واگذار کند . وکلاي اکثريت نيز بر اساس قرار پنهاني با دولت قرار بود به محدود کردن سخنراني نماينده اقليت راي بدهند . در اين هنگام حادثه اي روي داد که نقشه دولت و اکثريت را  نقش بر آب کرد و آن اعتراض شديد نوام با هيجان و حالت متشنج دکتر عبدالله معظمي بود . دکتر معظمي پيش از آنکه سردار فاخر اعلام راي کند فرياد زنان خطاب به رئيس مجلس گفت :
بدبخت ترين ملت کسي است که اراده خودش را در موقع اظهار نظر از دست بدهد و بزرگان قوم مثل مرده  روي صندلي ها بنشينند و در مسائل ابتدائي اين طور اظهار نظر کنند . آقاي رئيس مجلس شوراي ملي ، حق ملت در بين است . اجازه بدهيد . اين وضع مجلس طوري مرا متشنج کرد که من ناچار شدم در اينجا وظيفه نمايندگي خود را که نماينده يک شهرستان فقير ، گرسنه و بيچاره  و بالاخره نماينده يک ملتي هستم که من خودم  در خوزستان جز تراخم ، جز پا برهنگي ، جز بيچارگي  هيچ چيز نديدم  انجام دهم .
دکتر عبدالله معظمي که بعدها نيز در جبهه ملي نه بصورت عضو ولي همراه ، نقشهاي موثري داشت  در اين جلسه مجلس با چنين مانوري مانع از اقدامي شد که اگر راي اکثريت  واگذار مي گرديد ، مسلما سرنوشت قرارداد الحاقي غير از اين مي شد که شد

ارسال در تاريخ ۹۱/۱۲/۲۷ توسط محمود نیکنامی

گالري عكس گلپايگان

خدا بیامرزه «بی بی» را ، یک ماه به عید مونده، همش میگفت ننه گندمو  زودتر  تهیه کن داره عید میرسه ، نکنه دیر بشه ، هوا سرده  دلم شور میزنه  ممکنه برا تحویل آماده نشه ! گندمو میگفت . میخواست اونا زودتر سبز بکنه ، وقتی اسم سمنو را می شنید ، دستاش  به لرزه می افتاد ، آخه اون  میگفت «سمنو  نذر حضرت زهرا (س)  است ، برکت زندگی است ، اومدِ کاره ، نون از تو خونه قطع نمیشه».  اعتقادات مذهبی قوی  بی بی  همه را تحت تاثیر قرار  میداد  . بی بی  میگفت: «قدیما  زندگی کردن خیلی سخت بود  .   کمتر کسی بود که زندگی راحتی  داشته باشه  اون میگفت اگه کسی فقط نون تو سفره اش بود  احساس راحتی و خوشبختی میکرد». هنوز  صدای دلنشین تعریفاش تو گوشمه  میگفت  قحطی اومده بود  کمتر کسی نون کافی تو سفره اش بود  . ( اون سالهای ۱۳۱۷ تا ۱۳۱۹ را می گفت  که از جمعیت ۲۰ میلیونی ایران  ۹ میلیون نفرشون از قحطی و سوء تغذیه تلف شدند) به قول خودش از هم اسمش حضرت زهرا (س)   کمک خواسته بود ، بهر صورتی بوده  مقدار کمی گندم  قرض میگیره و  اونا به نذر  دختر فرستاده خدا به نیت تهیه (سمنو ) سبز میکنه، میگفت خدا  لطفی کرد و مقدارکمی  آرد هم  تهیه شد . اونا سمنو کردم و وقت تحویل سال خیرات کردم . خدا بیامرز  اشک توی چشماشو   گرفت . ادامه داد که دیگه از اون سال نون از تو سفره قطع نشد . بی بی  خیلی به  پخت سمنو  و برکاتش اعتقاد داشت .
اون روزا که بی بی سمنو می پخت  وسایل آماده کردن این نذری هم  ابتدائی  بود . وقتی گندم جوانه می زد  و ریشه ها تو هم بافته میشد بایستی اونا  خرد می کرد و شیره  جوانه  را  که ماده  شیرین کننده سمنو است از مغز گندم بیرون بیاره ، برا این کار ( سیرکو ) تنها وسیله بود، کاری پر زحمت و خسته کننده  ، جوشاندن اون با آرد  سبوس دار  که از گندم جوانه زده تهیه می شد  ، روی تنور  باآتیش گون ساعتها طول میکشید .  اما تمام این خستگی ها  بعد از آماده شدن سمنو از تن بیرون میرفت .  اون می گفت بی وضو نباید سر دیگ سمنو رفت .بوی سمنو  همیشه با بوی بهار همراه بود .لذت عید اونم برای بچه ها  با حضور سمنو  توی سفره هفت سین  دو چندان می شد.
حالا ۴۵ تا ۵۰  ساله که از تعریف (بی بی)  در رابطه با برکت سمنو میگذره ، ۷۲ساله که از  وقایع ۱۳۱۹ خبری نیست اما توي این سالها حتی یکبار هم پخت سمنو قطع نشده . مردم گلپایگان همه بر این باورند که سمنو برکت خونه  را زیاد میکنه  اکثر اهالی نزدیک عید که میشه کمی گندم سبز می کنند و شب عید سمنو روی اجاق گاز پخته میشه تا برا سفره هفت سین آماده بشه  . من هم هر سال گندم رابه یاد  بی بی  و  به یادگاری بی بی و احترام به اعتقادش که مصادف با سالگرد وفاتش هم هست سبز می کنم تا طبق وصیتش با سبز شدن گندم  روحش هم سبز بشه  و سنت ریبای ایرانی که در شهرمون پررنگ تر از هر جای دیگر است  حفظ شود

ارسال در تاريخ ۹۱/۱۲/۱۸ توسط محمود نیکنامی

شهر گلپایگان از سه راه شمال ( محور خمین ) ، جنوب ( محور خوانسار) و شرق (محور موته ) با دنیای خارج ارتباط پیدا می کند . هنگام خروج از شهر گلپایگان هیچ چیز قابل توجهی نظر مسافران را جلب نمی کند . اما هنگام ورود به این شهر از هر یک از محورهای مواصلاتی ، اولین پدیده زیبا و دلپذیر طبیعی گلپایگان درختان سر به فلک کشیده صنوبر است که مسافران را محو تماشای خود میکند. گلپایگان در یک جلگه بسیار وسیع که بوسیله رشته کوه های بلند احاطه گردیده ، در منطقه مرکزی ایران و در ضلع شمال غربی استان اصفهان واقع شده است . این پدیده طبیعی اولین نظرگاه بلامنازع شهر است که خود نمایی می کند . اهمیت این زیبایی در تمام فصول سال قابل مشاهده است چرا که در هر چهار فصل سال ، درختان صنوبر چشم انداز خاص آن فصل را دارند . دز آغازین روزهای فروردین ماه سبزی ملایم آن حامل پیام نوروز است

و چون به تابستان نزدیک می شود سبزینه متراکم آن همچو مخملی  شهر را در پوشش خود قرار میدهد

و در پاییز برگهای زرد طلاییش آمدن زمستان را بشارت می دهد

و چوبهای برهنه آن در زمستان منزلگاه پرنده گان مهاجر می شود
 

 

 

قامت استوار و زیبای این درخت ، در فرهنگ ادبی گلپایگان نیز جایگاه سرو را در ادبیات کهن به خود اختصاص داده و قد رشید و رعنا را به صنوبر تشبیه می کنند و البته جایگاه جوانمردی و راستی و درستی را در تمثیل با صنوبر می آرایند و در این جهت شاعر توانمند شهرمان آقای سعیدی در شعری که از ولایت  قدیم گفته است بیتی را در این راستا آورده تا نا اهلان را از بخردان جدا کند

درخت  سنجت  ناراستی  فراوونه !
صنوبری که زند دم   ز راستونش کو؟
 

درخت صنوبر از چند جهت منحصر به فرد است ، تکثیر آسان و کم هزینه ، کاشت متراکم با جمعیت زیاد ، آبیاری آسان ، مزاحمت کم برای گیاهان دیگر، مصونیت خوب در برابر آفات ، مقاوم در برابر عوامل جوی ، نگهداری آسان ، سود دهی  و کارآیی بالا و از همه مهمتر توقع کم آن را میتوان از خصوصیات انحصاری این درخت به حساب آورد و البته نیاز زیاد   به آب یکی از خواسته های به حق این درخت است تا در برابر آن ، همه مهربانیهایش را به ما هدیه کند  .
اقلیم گلپایگان از چند جهت افتخار میزبانی صنوبر را دارد : خاک مناسب ، آب شیرین و نسبتا فراوان، هوای معتدل ، تعداد روزهای آفتابی ذر طول سال ، جلگه ای بودن و ارتفاع مناسب از سطح دریا . اینها چندین ویژه گی شهر زیبای گلپایگان است که درختان سرسبزش همانند لبنیات سالم و خوشمزه آن نظیری نداشته باشد . پس  اینگونه است که صنوبر  ، گلپایگان را به عنوان  زیستگاه خود انتخاب  نموده است

ارسال در تاريخ ۹۱/۱۲/۱۴ توسط محمود نیکنامی

سّد گلپایگان، اولین سّد مدرن ایران

سد گلپایگان اولین سد مخزنی خاکی و اولین سد مدرن ایران است.

مطالعات این سد در سال ۱۳۲۳ شروع شد. عملیات ساخت آن نیز در سال ۱۳۲۶ آغاز و در سال ۱۳۳۶ به بهره‌برداری رسید.

سد سنگریزه‌ای گلپایگان با هسته رُسی مایل است و با شیوه قدیمی ساخت سدهای خاکی بر روی پی سنگی شِل ساخته شده‌است.

در سال ۱۳۴۹ـ۵۰، به تراز تاج سد ۵ متر و به تاج سرریز آن، ۷ متر افزوده شد و در نتیجه ظرفیت مخزن از ۲۸ به ۵/۴۲ میلیون متر مکعب افزایش پیدا کرد.

سیستم آبگیر ـ تخلیه کننده سد گلپایگان شامل دو لوله به قطر ۳۶ و ۵۶ اینچ و به طول ۲۱۰ متر می‌باشد که به دو سری شیرهای هاول بانگر مجهز می‌گردند.

تجهیزات نصب شده در این خطوط عبارتند از: آشغالگیر ورودی، دریچه تعمیراتی رأس، شیر پروانه‌ای اضطراری و شیر سرویس هاول بانگر.

سد گلپایگان با تلاش بسیار ساخته شد.

سد گلپایگان در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی و ۱۸ کیلومتری جنوب باختری شهر گلپایگان در نزدیکی روستای «اختوان» بر روی رودخانه قم‌رود (اناربار) واقع شده‌است.

هدف از احداث این سد جلوگیری از خسارات ناشی از سیل و تأمین آب کشاورزی شش هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه بوده‌است. ارتفاع سد از سطح زمین ۵۷ متر است.

تجهیزات فنی و امکانات رفاهی در زمان ساخت این سد محدود بود ولی با تلاش شبانه‌روزی و دلسوزانه سازندگان آن بعد از گذشت سالیان دراز از زمان بهره برداری تاکنون ایمنی و پایداری سد مطلوب و قابل قبول و مهم‌ترین منبع تأمین آب کشاورزی زمین‌های گلپایگان است.

با وجود اینکه یک هفته به سبب سرمای شدید و بارش برف زیاد، کار ساخت سد با مشکلات متعدد بر خورد کرده و متوقف شده و از طرفی اصولاً انجام این نوع کار در فضای تنگ، کار مشکلی است و به انجام مقدمات زیاد نیاز دارد. اما ۲۱۱ مترمکعب بتن در آب ریخته شد.

اولین «توپی» بتنی در ایران نیز، به دست متخصصان ایرانی بعد از تلاش مداوم، در سد گلپایگان ساخته شد. حجم کل مخزن این سد ۴۵ میلیون مترمکعب و حجم مفید مخزن ۴۲ میلیون مترمکعب است.

نقش مهندس علینقی بیانی در بنای سد گلپایگان

در آغاز ساختن سد اختخوان گلپایگان، مهندس طالقانی مسئوول ساختن آن بود اما وی با آمریکایی‌ها برای ساخت سد کرج ارتباط پیدا کرد و استعفا داد. بعد از او زندانی سیاسی زمان شاه، مهندس علیقلی بیانی، یکی از موسسین شرکت آب منطقه ای تهران و از مجریان طرح لوله کشی آب تهران (نویسنده کتاب «عشق عرفانی » و مترجم کتاب حسّ مذهبی، بعد چهارم روح انسانی اثر «کرونتایم») که رشته تحصیلی اش مرتبط با سدسازی و لوله کشی شهرها بود به اختخوان رفت و دوسال و نیم آن جا بود و با وجود شرایط سخت زندگی در آنجا، نخستین سد خاکی کشور را تاسیس کرد.[۲۸] در ساختن سد گلپایگان، این استاد فرزانه نقش بی‌همتایی داشته‌است.

سد گلپایگان به عنوان اولین سد مدرن ایران و بدون هیچکونه ابزار دقیقی در داخل و خارج بدنه آن با بیش از نیم قرن فعالیت همچنان مهمترین منبع تامین آب زمینهای کشاورزی شهرستان گلپایگان می‌باشد.

اگرچه آخرین عملیات هیدروگرافی مخزن سد گلپایگان سال ۱۳۸۷ انجام شده و طی سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ برخی تعمیرات در سیستم هیدرو میکانیکال صورت گرفته است اما، به دلیل سپری شدن پنج دهه از عمر مفید سد، بهره‌برداری نامناسب و به تبع آن بروز مشکلات فنی، مکانیکی و سازه ای...، این سد بدون مشکل نیست.

از آنجا که بعد از اتمام طرح انتقال آب سرشاخه‌های دز، به عنوان سدی رسوب‌گیر عمل کرده و همواره مخزنی پر آب خواهد داشت و برای تولید انر‍زی برق میتوان از آن بهره برد، به راهکارهایی چون انجام مطالعات جامع ایمنی، تعمیرات بازهم بیشتر در سیستم هیدرومکانیکال و الکترومکانیکال و ضرورت نصب ابزار دقیق در سد نیاز دارد.

سد گلپایگان در حال حاضر با مشکلاتی چون: شیب تند و عدم محافظ سنگی ریپ راپ Rip Rap در بالادست سد، ریزش جناح راست سرریز و فرسایش بتون کف حوضچه آرامش و، اشکال در سیستم تخلیه برج آبگیر، مواجه است . [۲۹]

عمده‌ترین مشکلات سد گلپایگان

از عمده‌ترین مشکلات سد گلپایگان خرابی دریچه تخلیه تحتانی رسوبات است که به به سال ۱۳۵۰ برمی گردد. در حال حاضر سازه تخلیه کننده تحتانی مناسب به منظور تخلیه سد در مواقع اضطراری و خصوصاً تخلیه رسوبات در محدوده دهانه آبگیر برج بتنی وجود ندارد.....[۳۰]

انجام دوباره عملیات هیدروگرافی مخزن سد گلپایگان باید در دستور قرار گیرد. این عملیات جهت تعئین میزان، نوع و چگونگی پخش رسوبات مخزن سد ضرورت دارد.

باید دریچه‌های رأس، دریچه تخلیه تحتانی و شیرهای پروانه ای مدام کنترل شود و انجام تعمیرات اساسی آنها در اسرع وقت صورت گیرد.

اصلاح و تعمیر شیب و پوشش سنگی بالادست، ترمیم رویه بتنی سرریز و...بسیار ضروری است. [۳۱]


ماهیان موجود در سد گلپایگان

در سد گلپایگان ماهی‌های زیر یافت می‌شود:

سوف، کپور، ماهی سفید رودخانه‌ای و قزل آلا

ماهی سفید و قزل آلای سد گلپایگان بسیار مرغوب است. متن مورب

http://golpayeganhotel.persianblog.ir/post/35/

ارسال در تاريخ ۹۱/۱۲/۰۸ توسط محمود نیکنامی
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

شارژ ایرانسل

تفریح و سرگرمی

دانلود